راهنمایی خرید انواع الکترو پمپ در مک پمپ ایران

نقد و بررسی راهنمایی خرید انواع الکترو پمپ:

الکترو پمپ، از زمان‌های گذشته مخصوصا دورانی که شهرنشینی رو به رشد بود، یکی از نیاز‌های بشر انتقال آب از محل رودخانه‌ها و چشمه‌ها به شهر‌ها و زمین‌های کشاورزی بوده

است. در آن دوران با استفاده از کانال ‌ها و جوی‌ها، آب منتقل می‌شد. به مرور زمان و با پیشرفت و افزایش نیاز به آب، روش‌های این انتقال نیز پیشرفت‌های قابل توجهی کرد. اختراع

پمپ‌ها نقطه عطف این پیشرفت‌ها به شمار می‌رود. امروز گستره کاربرد پمپ‌ها محدود به انتقال آب نمی‌باشد. می‌توان گفت در هر سیستمی که در آن نیاز به انتقال سیال وجود داشته

باشد، وجود پمپ‌ها نیز ضروری است.
الکتروپمپ، شامل مجموعهای از عاملهای محرکه مانند الکتروموتور وپمپ است که به ایجاد فشار و جابه جایی در سیالات کمک میکند.

برای سیستم های آبرسانی به آپارتمان های چند طبقه از الکتروپمپ ‌های معمولی جهت جبران افت فشار استفاده می ‌شود. در مجتمع‌ های مسکونی اما، استفاده از الکتروپمپ‌ها تحت

سیستم آبرسانی و به شکلی کاملا تخصصی صورت می گیرد. همچنین در مجتمع‌ های دارای واحد های متعدد به دلیل رعایت مسائل ایمنی، سیستم های اطفاء حریق ضروری است. در سایر موارد صنعتی نیز کاربرد پمپها اهمیت ویژه‌ ای دارد از جمله صنایع غذایی، پتروشیمی و …

 الکترو پمپ

الکترو پمپ

الکتروپمپ چیست؟

الکتروپمپ یا پمپ شناور، یک دستگاه مکانیکی است که به وسیله آن میتوان برای انتقال آب از چاه استفاده کرد. الکتروپمپ یا پمپ شناور، در حدود نیم قرن است که در دنیا مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین پمپ شناور علاوه بر صنعت کشاورزی در صنعت نفت و گاز نیز مورد استفاده قرار گرفته است.
در هنگام انتخاب دستگاه الکتروپمپ، باید میزان وجود ماسه را در آب مورد توجه قرار داد. پمپ شناور در انواع خمرهای و تخت ساخته میشود. الکتروپمپ مدل خمرهای برای انتقال مایعاتی که درصد شن و ماسهی آنها بالا است، بسیار مناسب است. در کل الکتروپمپ یا پمپ شناور میتواند باعث انتقال راحت و سریع انواع مایعات مانند آب و یا نفت میشود.
کاربردهای الکتروپمپ
بطور کلی اشاره شده از الکتروپمپ برای جابجایی سیالات استفاده می ‌شود که این سیالات میتواند به صورت:
• جابجایی اسید در موارد صنعتی سخت
• جابجایی روغن
• انتقال فاضلاب در صنایع بازیافت
• انتقال مایعات غلیط در صنایع سرامیک
• سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی
با توجه به موارد اشاره شده می ‌توان به تنوع و گستردگی موارد استفاده الکتروپمپ پی برد. برای هریک از سیالات، استفاده از پمپ جهت همان کاربری بسیار پر اهمیت است.
انوع الکتروپمپ
پمپ ها دارای انواع و اقسامی بنا بر نوع استفاده، جنس و نوع مایعات قابل انتقال و نوع کاربری متغییر می باشند. بر این اساس می توان به چند دسته عمومی از انواع این پمپ ها به صورت معمول و متداول نام برد:

الکترو پمپ
الکتروپمپ سطحی
شاید پر کاربرد ترین نوع در بین پمپ های موجود در بازار به لحاظ تنوع کارکرد و سطح کاربری فروان آن می باشد.خود پمپ سطحی دارای انواع و اقسامی می باشد که به دلیل نوع کاربری در مصارف خانگی، صنعتی و کساورزی مورد تفکیک قرار گرفته اند.پمپ سطحی به طور معمول آب را از یک مخزن یا منبع ذخیره مکش نموده و با افزایش فشار در سیستم های آبرسانی مورد استفاده قرار می گیرد.
بیشترین و معمول ترین استفاده از پمپ سطحی کاربری ساختمانی این دسته پمپ برای تامین و افزایش افت فشار آب در ساختمان های مسکونی می باشد .از انواع پمپ سطحی خانگی می توان به پمپ های بشقابی، جتی، تک پروانه و دو پروانه اشاره کرد. پمپ بشقابی خانگی و جتی در مصارف ساختمامی کاربری بسیار وسیعی دارند و در سیستم های آبرسانی آپارتمان های مسکونی، فشار آب را برای طبقات بالای آپارتمان تامین می نمایند.
پمپ جتی نیز کاربری بسیار فراوان در تامین فشار آب و افزایش فشار در کاربری های شهری و خانگی و آپارتمانی دارد. به لحاظ تکنولوژی و نوع طراحی این دو پمپ دارای تفاوت هایی می باشند اما هد و دبی این دو پمپ معمولا نوع کاربری آن را تعیین می نماید.در مورد خصوصیات، ویژگی های خاص و سایر موارد در برند های موجود و در بخش مطالب توضیحات کاکلی در این خصوص ارائه شده است.

الکتروپمپ کفکش

پمپهای سطحی قابلیت غوطه وری ندارند و نمی توانند در حالت مستغرق مورد استفاده قرار گیرند از این رو پمپ کفکش تولید شد.پمپ کفکش برای تخلیه و جابجایی مایعات و آب های تمیز و آلوده در مصارف صنعتی و بیشتر کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. این دسته از الکتروپمپ در انتهای استخر، حوضچه های آب تجمع شده، برکه های آب و چاه های آب قرار گرفته، آب را مکش نموده و به محیطی دیگر انتقال می دهند.
از نام این پمپ پیداست که که معمولا در کف قرار گرفته و از محفظه پایینی آب را مکش نموده و با پروانه موجود در محفظه پمپ، پس از افزایش فشار سطحی، مایعات با با فشار بی بیرون پمپاژ می‌نماید.الکتروپمپ کفکش از طریق لوله و یا شلنگ که به خروجی پمپ متصل می گردد توانایی انتقال آب را خواهند داشت.
اما در پمپ کفکش، محدودیت هد یا ارتفاع وجود دارد که این دسته از پمپ ها معمولا هدی از ۱۵ تا نهایتا ۸۰ یا ۹۰ متر را پوشش می دهند.این هد به این معنی است که پمپ کفکش ۶۰ متر می تواند آب یک چاه ۶۰ متری را مکش نموده و با یک شلنگ در سطح زمین جابجا نماید.

الکترو پمپ

الکتروپمپ شناور

الکتروپمپ شناور به لحاظ تکنولوژی به مجموعه ای از یک یا پند پمپ سانتریفیوژی که به صورت طبقاتی به یکدیگر متصل شده اند تشکیل شده است.موتور پمپ شناور به عنوان محرک آب را به داخل محفظه های پمپ های سانتریفیوژی وارد نموده و با چرخش افزایش فشار پمپاژ را انجام می‌دهد.
در نوع پمپ شناور، پمپ در انتهای چاه قرار نمی گیرد و می توان شناور را به صورت مستغرق در چاه در نیمه آب قرار داد تا عملیات مکش را انجام دهد. اما در الکتروپمپ شناور محدودیت ارتفاع یا هد وجود ندارد و پمپ شناور توانایی پماژ فشار آب را تا ارتفاع خیلی بالا را نیز دارد. الکتروپمپ شناور معمولا بر اساس قطر دهانه یا خروجی پمپ شناسایی می شوند که در انواع ۱ اینچ، دو اینچ و ۳ و ۴ و یا ۶ اینچ ساخته شده اند . یکی از برترین تولید کنندگان پمپ شناور در در دنیا، شرکت ایتالیایی پنتاکس می باشد که تنوع محصولات آن بسیار زیاد می باشد.

الکتروپمپ ضد اسید

پمپ ضد اسید نیز یکی از انواع پمپ سانترفیوژی می باشد که قطعات بدنه پمپ، پروانه و شافت و خروجی از موادی بسیار مقاوم در برابر مایعات اسیدی ساخته شده است.کاربری اصلی این دسته پمپ در صنایع می باشد و برای انتقال مایعات اسیدی که قابلیت خوردنگی فراوانی دارند مورد استفاده قرار می گیرد.
الکترو پمپ روغن داغ
الکتروپمپ روغن داغ به دلیل غلظت روغن و سفتی آن دارای ویژگی خاص برای انتقال و جابجایی دارد. در پمپ های روغن داغ جنس پروانه دارای استحکام و دوام بالاتری نسبت به پمپ های مایعات مورد استفاده می باشد.
به عنوان مثال برای جابجایی آب تمیز در موارد مسکونی حتما می‌بایست از پمپ با پروانه استیل یا برنز استفاده نمود. این جنس از پروانه به دلیل جلوگیری از تولید باکتری و میکروب در آب مصرفی استفاده می‌شود. یا در مورد انتقال اسید از پمپ هایی با آلیاژ خاص به منظور جلوگیری از خوردگی به هنگام انتقال استفاده میشود. در مورد مواردی که نیاز به انتقال مایعات غلیط همچون روغن وجود دارد، از پمپ‌های دنده‌ای استفاده می‌شود.

 الکترو پمپ

الکترو پمپ

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 × نُه =