آشنایی کلی با پمپ های لجن کش در مک پمپ ایران

آشنایی کلی با پمپ های لجن کش

در دنیای امروزی بسیاری از فعالیت‌ها توسط وسایل مکانیکی مانند پمپ‌ها انجام می‌شوند. پمپ لجن کش یکی از انواع این وسایل مکانیکی است که کاربردهای مختلفی در زندگی روزمره بشر دارد. این پمپ، یک پمپ سانترفیوژ است که در سیالی که قصد پمپاژ آن را دارد، غوطه‌ور می‌باشد. پمپ های لجن کش انواع مختلفی دارد که در مصارف خانگی و صنعتی استفاده می‌شوند. این پمپ‌ها با توجه به نیاز مشتریان دارای بدنه‌ای با جنس متفاوت هستند. برای آشنایی بیشتر با کاربرد و انواع پمپ‌های لجن کش در این مطلب از سایت آبیران شاپ با ما همراه شوید.

ساخت و ساز با پمپ های لجن کش:

پمپ های گریز از مرکز تک مرحله ای یا چند مرحله ای تک جریانی در طراحی مقطع حلقوی. برای نصب عمودی و بسته به تعداد مراحل و اندازه موتور نیز برای نصب زاویه دار و افقی. هیدرولیک های شعاعی یا مختلط با پروانه های تقلیل پذیر. محفظه های مرحله پمپ های شعاعی با استفاده از نوارهای اتصال، این پمپ های جریان مختلط با استفاده از ناودانی به هم متصل می شوند. محفظه مکش بین پمپ و موتور با صافی مکش به عنوان محافظ پمپ در برابر ناخالصی های درشت مایع مورد استفاده قرار می گیرد.

پمپ ها معمولاً با شیر بدون برگشت تولید می شوند.

ESP چیست ؟

ESP ها می توانند روشی مناسب برای آبگیری چاه های گاز باشند، معمولاً در مواقعی که نیاز به رسیدگی به حجم زیاد مایع است. اما اگر نرخ های بالا مورد نیاز باشد، بسیار سودمندتر می شوند. ESP های چاه آب کوچک برای برداشتن نرخ های نسبتاً کمی از میدان های گاز زغال سنگ استفاده می شوند.

نصب ESP گران است و معمولاً به ازای هر بشکه مایع بلند شده انرژی بیشتری نسبت به سیستم پمپ پرتو مصرف می کند. البته آنها باید فقط زمانی با هم مقایسه شوند که نرخ ها در محدوده عملیاتی خوب برای هر دو سیستم پرتو و ESP باشد. راندمان یک سیستم ESP به طور قابل توجهی کاهش می یابد (به طور مشابه برای یک سیستم تیر و سیستم های دیگر به استثنای بالابر گاز) زمانی که گاز اجازه ورود به پمپ را می دهد. این کاستی ها استفاده از ESP ها را برای کاربردهای آبگیری چاه گاز محدود می کند.

استفاده از ESP ها برای تزریق آب به زیر یک پکر با نرخ های نسبتاً بالا یک منطقه تخصصی برای ESP ها برای عملیات چاه گاز است.

سیستم های هیبریدی ESP و ESP های با حجم مایع کم در حال گسترش کاربرد ESP در چاه های گازدار هستند. این شامل سازگاری ویژه با یک سیستم ESP معمولی با یک پمپ گریز از مرکز است که پمپ را قادر می‌سازد تا تولید مایع کم را مدیریت کند. در برخی موارد دیگر، یک نوع پمپ کاملاً متفاوت غیر از پمپ گریز از مرکز با موتورهای شناور الکتریکی کوپل می شود. پمپ‌های حفره‌ای در حال پیشرفت، پمپ‌های دو پیچه، و پمپ‌های دیافراگمی هیدرولیک همگی بر روی موتورهای الکتریکی پایین چاه برای تخلیه چاه‌های گاز کار می‌کنند. با تکمیل چاه های انحرافی، S شکل، افقی و چند جانبه، ESP ها محبوبیت بیشتری در آبگیری چاه های گاز به دست می آورند.

پمپ لجن کش که در دسته پمپ‌های سانتریفیوژ (گریز از مرکز) مستغرق در آب قرار می گیرد، عملکردی مشابه پمپ کفکش دارد و انواع لجن، فاضلاب صنعتی و خانگی، آب غلیظ و آلوده را جا به جا می کند. این پمپ می تواند سیالاتی را که حاوی ناخالصی، ذرات جامد، ذرات معلق، املاح، الیاف، فیبر، شن و ماسه هستند را جا به جا نماید.

از پمپ لجن کش در پالایشگاه‌ها، تصفیه خانه‌ها، پروژه‌های صنعتی و غیر صنعتی، پروژه‌های مسکونی، استخرهای بزرگ، صنعت کشاورزی، صنعت فولاد سازی، صنعت چوب و کاغذ، صنعت چرم، لایروبی رودخانه‌ها، چاه‌ها و قنات ها بمنظور انتقال فاضلاب و پساب استفاده می‌شود.
پمپ لجن کش براساس عوامل و پارامترهای متعددی دسته بندی می‌شود و انواع مختلفی دارد. در زیر به انواع این پمپ کاربردی و پرمصرف اشاره کرده ایم.

پمپ لجن کش شناور:

اطراف الکتروموتور این نوع پمپ کاملا آب بندی شده است و می توان به صورت کامل آن را در سیال غوطه ور کرد. غوطه ور شدن کامل پمپ لجن کش شناور در داخل سیال باعث می‌شود جریان موتور کاهش یابد، موتور خنک شود، طول عمر پمپ فاضلاب افزایش پیدا کند و در نتیجه راندمان کاری آن بالا برود.

پمپ لجن کش عمودی:

الکتروموتور در این نوع پمپ خارج از سیال و در یک ارتفاع مشخص قرار دارد و از طریق کوپلینگ به پمپ متصل شده است. زمانی که پمپ لجن کش عمودی بخواهد در داخل سیال غوطه ور شود، به راحتی می توان الکتروموتور را از آن جدا نمود

پمپ لجن کش خردکن دار:

در قسمت تحتانی الکتروموتور این نوع پمپ، تیغه‌هایی برای خرد و تکه کردن پلاستیک و پارچه وجود دارد. اگر درون فاضلاب و لجن پارچه یا پلاستیک وجود داشته باشد، پمپ لجن کش خردکن دار آنها را خرد می کند و از بین می برد تا دور پروانه پمپ فاضلاب گیر نکنند و باعث آسیب به پمپ نشوند.

پمپ لجن کش استیل:

بدنه و پروانه این پمپ از استیل ساخته شده است و به همین دلیل در برابر مواد اسیدی، خوردگی و زنگ زدگی مقاومت بالایی دارد. پمپ لجن کش استیل در 2 نوع تک فاز و سه فاز موجود است.

پمپ لجن کش چدن:

بدنه پمپ لجن کش از چدن می‌باشد اما پروانه آن از جنس برنج یا استیل است. پمپ لجن کش چدن از پمپ لجن کش استیل پرمصرف تر و پرفروش تر است زیرا برای پمپاژ آب های گل آلود و دارای غلظت بالا مناسب تر و بهتر می‌باشد. این نوع پمپ ها در برابر مواد اسیدی و خوردگی مقاومت کمتر و پایین تری نسبت به پمپ‌های فاضلاب استیل دارند.
هنگام استفاده از پمپ‌های لجن کش چدن حتما دقت کنید که میزان غلظت مواد به شکلی باشد که از پروانه‌های پمپ به راحتی عبور کنند به گردش در بیایند. در غیر این صورت ممکن است به موتور و پروانه پمپ فاضلاب فشار وارد شود و پمپ بسوزد.
پمپ لجن کش دارای اجزا و قسمت های مختلفی است که همه این اجزا در کنار هم و به صورت پیوسته قرار می‌گیرند و هر یک وظیفه خاص خود را انجام می دهند. این بخش‌ها عبارتند از:

– بدنه: بدنه این پمپ ها معمولا از جنس استیل، چدن و مواد پلیمری می‌باشد.
– موتور الکتریکی: موتور الکتریکی محرک اصلی پمپ می‌باشد و باعث چرخش شفت می‌گردد. دور موتور الکتریکی پمپ لجن کش در محدوده 900 تا 3000 در دقیقه می‌باشد و هرچه سیال یا لجن غلیظ تر باشد، دور پایین تری نیاز است.
– درپوش: درپوش پمپ فاضلاب از چدن داکتیل ساخته می‌شود.
– شفت: شفت از جنس فولاد ضد زنگ ۳۰۳ می‌باشد.
– پروانه: پروانه یا همان فن از جنس آلیاژ آلومینیوم می‌باشد.
– پیچ ها: پیچ ها نیز از فولاد ضد زنگ ۳۰۳ ساخته می‌شوند.
– لوله‌ها: نوع و سایز لوله‌های پمپ با توجه به کارایی موتور و حجم لجن یا آب انتقال داده شده انتخاب می‌شود.

این پمپ ها می توانند در صورت درخواست و سفارش مشتری، به سنسورهای حرارتی، بیرینگ، روغن و رطوبت مجهز شوند.

موتور الکتریکی به جریان الکتریسیته متصل می‌شود و عملکرد پمپ لجن کش آغاز می گردد. با وارد شدن جریان به موتور الکتریکی، شفت شروع به چرخش می کند و این چرخش به پروانه پمپ انتقال داده می‌شود. با چرخش شفت و پروانه، نیروی مکندگی و خلا در داخل پمپ فاضلاب ایجاد می‌شود و این خلا با لجن یا هر سیال دیگری جایگزین می‌گردد.
به مرور زمان و با ادامه یافتن کشش سیال به داخل پمپ فاضلاب، خاصیت مویینگی در داخل لوله‌ها به وجود می آید و در نهایت سیال مورد نظر به نقطه دلخواه انتقال می یابد. حتما دقت داشته باشید که پمپ نباید با جریان‌ الکتریسیته ضعیف کار کند، زیرا ممکن است به سلامت و عملکرد آن لطمه وارد شود.
قیمت پمپ لجن کش یا پمپ فاضلاب به نوع، مدل، جنس و مقاومت بدنه، توان موتور الکتریکی، جنس و کیفیت قطعات به کار رفته، نوع و حجم لجن یا سیالی که قرار است انتقال یابد، صنعتی و خانگی بودن آن بستگی دارد. بهتر است بدانید هرچه توان موتور الکتریکی پمپ فاضلاب بالاتر باشد، کارایی و بازدهی آن بیشتر می‌شود و در نتیجه قیمت آن بالاتر می رود. به طور کلی قیمت پمپ لجن کش از 2 میلیون تومان شروع می‌شود و تا 100 میلیون تومان ادامه دارد.

نحوه محاسبه پمپ لجن کش

اصلی ترین فاکتور در انتخاب و خرید یک پمپ لجن کش، هد یا ارتفاع برای انتقال آب می باشد. باید به این نکته توجه کنید که حداکثر ارتفاع عنوان شده روی پمپ ها در دبی 0 می باشد. مثلا زمانی که هد مورد نیاز شما 40 مترمکعب بر ساعت باشد باید لجن کشی را انتخاب کنید که هد آن بین 48 تا 53 باشد. در پمپ لجن کش به قطر ذرات جامدی که در آب وجود دارند نیز باید دقت کنید.

مزیت پمپ های کفکش و لجن کش اسرار پمپ

1. پمپ اسرار دارای مزیت های فراوانی است که از این بین میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:
2. استفاده از دیسک کفگرد برنزی برای کفکش های ارتفاع بالا به منظور بالابردن راندمان پمپ و تحمل فشار بیشتر
3. تولید کفکش های با قطر نهایی 18 سانتی متر برای چاه ها و لوله های جدار باریک
4. تولید و مونتاژ صفر تا 100 تمامی قطعات و اجزاء در شرکت پمپ اسرار و یک کالای صد در صد ایرانی
5. یکی از مشکلات کفکش های ارتفاع بالا، ارتعاش نسبتاً بالای پمپ است که در کفکش اسرار برای جلوگیری از آن بنا به سفارش از بوش های لاستیکی استفاده می شود که از ارتعاش جلوگیری خواهد کرد.
6. یکی دیگر از معضلاتی که کفکش ها با آن سر و کار دارند ورود گل و لای به داخل موتور بوده که بنا به سفارش، در پمپ اسرار بجای کاسه نمد از سیل مکانیکی استفاده شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 × = چهل دو